Jdi na obsah Jdi na menu
 

Poutní zájezd do Filipova a Jablonného v Podještědí

Římskokatolická farnost Vlašim pořádá poutní zájezd: Filipov, Jablonné v Podještědí. Sobota 21. září 2019.

Odjezd autobusu v 7:00 od Městského úřadu ve Vlašimi. Návrat okolo 18:00.

Přihlašujte se u paní Libuše Němcové, 722 741 955.

Cena 400,- Kč, děti 200,- Kč.

Filipov

Ve Filipově se odehrálo nejmladší zjevení Panny Marie v českých zemích. Ve 4.00 hodiny v noci z 12. ledna na 13. ledna 1866 se ve Filipově v domě čp. 63 tkadleně Magdaleně Kade při modlitbě zjevila Panna Maria a přislíbila jí uzdravení: "Mein Kind, von jetzt an heilt's" (Mé dítě, od nynějška se to hojí). Dosud nevyléčitelně nemocná Magdalena (1835–1905) byla dalšího dne zcela zdráva a znovu mohla začít pracovat. K místu zjevení Panny Marie a mimořádného uzdravení začaly putovat zástupy lidí. Interiér "milostného domu" čp. 63 se změnil na kapli. Nyní na tomto místě stojí bazilika.

Jablonné v Podještědí

Manželé Havel a Zdislava z Lemberka usilovali kulturně i duchovně povznést své panství v severočeském příhraničí. Za tím účelem pozvali do Jablonného bratry dominikány a nechali jim postavit klášter. Od té chvíle je dominikánská přítomnost ve městě spjatá s osobou svaté paní Zdislavy – uzdravovatelky nemocných a patronky rodin. Ostatky sv. Zdislavy jsou uloženy ve zdejším kostele sv. Vavřince. Svatá Zdislavo, oroduj za nás a za naše rodiny!