Betlémská adopce

Po mnoho let si mohou občané Vlašimi zpříjemnit prožívání vánočních svátků návštěvou betléma, který je každoročně postaven ve vlašimském kostele sv. Jiljí. Historie toho betléma sahá více než 110 let do minulosti. Jesličky nechal zhotovit v roce 1908 vlašimský děkan Josef Suchý u firmy Mudroch v Praze za 130 korun. Obrazy na pozadí betléma nakreslila akademická malířka a vlašimská rodačka Anna Roškotová.

Ve farní kronice se o tom zachoval zápis: „Při kostele vlašimském nebylo dosud jesliček. Dobře věda děkan, jak milé jsou jednoduché jesle útlé mládeži, pořídil nákladem 130 K od firmy Mudroch v Praze jesle, k nimž nádherné pozadí ceny umělecké vymalovala slečna Anna Roškotová, dcera c. k. vrchního rady zemského soudu ve Vlašimi.“

Tento obraz na plátně byl restaurován v srpnu 1982 malířem – učitelem Janem Dvořákem z Benešova.

Jednotlivé figurky svaté rodiny, tří králů, andělů, pastevců a zvířátek byly v průběhu času různě nahrazovány a doplňovány. Těch mnoho let používání se nutně muselo podepsat i na vzhledu jednotlivých částí betléma. Sem tam uraženou ruku anděla nahradil hřebík, uražené ucho oslíka bylo přilepeno pomocí vteřinového lepidla, protržené plátno bylo zaretušováno atd. (fotografie betléma před restaurováním). Proto jsme se v tomto roce rozhodli pro celkovou renovaci betléma, která sebou samozřejmě přináší i vysoké finanční náklady. Pro pokrytí těchto nákladů jsme zvolili netradiční způsob, a to betlémskou adopci.

Díky Vaší adopci můžete přispět k celkové renovaci betléma, tak aby se i další generace Vlašimáků mohly u betléma scházet, obdivovat jeho krásu a hloubku celého vánočního tajemství.

Každý adoptivní rodič může obdržet certifikát potvrzující jeho adopci. Současně je možné obdržet potvrzení o poskytnutí finančního daru a uplatnit dar jako tzv. odčitatelnou položku od základu daně z příjmů v rámci daňového přiznání podle § 15 odst. 1 zákona o daních z příjmů (zákon č. 586/1992 Sb.).

Slavnostní požehnání nově zrestaurovaného betléma proběhne 24. 12. 2018 při dětské „půlnoční“ mši sv. v 15 hodin. Prezentace nového betléma proběhne 27. 12. 2018 v 16 hodin při společném setkání u jesliček, které bude spojeno s žehnáním vína.

Adoptujte si figurku

Vůl, 800 Kč, adoptované

Betlémská chýše, 41x 500 Kč, 41 částí volných, 0 částí rezervovaných, 0 částí adoptovaných

Anděl s křídly s pastýřem, 850 Kč, adoptované …………… Ježíšek, 200 Kč, adoptované